MENÜ

OLVASS VELEM!
Egy JÓ könyv, Új világ, Igaz barátok!

AMIT MINDIG KÉRDEZTEK....
1.) ...Berg Judittól
Berg Judit


Berg Judit

Van néhány kérdés, amire a legtöbb gyerek kíváncsi. A következő kérdéseket mindig meg szoktátok kérdezni Berg Judittól és Kálmán Annától az író-olvasó találkozók, beszélgetések alkalmával.

Ha téged más is érdekelne, írd fel a kérdésedet a
hajónaplóba. www.bergjudit.hu

Amit mindig megkérdeztek - Berg Judittól

Hány része lesz összesen a Rumininek?

Összesen öt Rumini részt és két kiegészítő kötetet terveztem.
Eddig már megjelent a Rumini, a Rumini Zúzmaragyarmaton, a Rumini és a négy jogar, kiegészít ő kötetként pedig a Galléros Fecó naplója. Most készül a negyedik Rumini rész, a Rumini Datolyaparton. Az utolsó résznek Rumini kapitány lesz a címe. A másik kiegészítő kötetnek még nem tudom a címét, annyi biztos, hogy nem napló lesz, de legalább olyan izgalmasra tervezem, mint Fecó naplóját. A Rumini 4 és 5 között fog megjelenni.

Mennyi ideig tart egy rész megírása?

Maga az írás is több hónapot vesz igénybe, de a kötet eltervezése, a kalandok kitalálása még sokkal hosszabb ideig tart. Általában hónapokig csak gondolkodom, forgatom magamban az ötleteket, ismerkedem a szereplőkkel azelőtt, hogy egyáltalán nekilátnék az írásnak. Menet közben is néha szünetet kell tartanom, és két-három hétig valami egész mással foglalkozni, mert friss fejjel sokkal jobban megy aztán a munka. Összességében legalább egy év kell ahhoz, hogy összeálljon egy újabb kötet.

Van kedvenc szereplőd?
Természetesen Rumini az egyik kedvencem, Galléros Fecó pedig a másik. Azt hiszem, ha egérlány lennék, Fecó volna az ideálom. És szeretem egyenként a Szélkirálynő
legénységét, még Negró is közel áll a szívemhez. Ezen kívül minden kötetben van néhány különösen kedves szereplőm: Naftalin Rufusz, Ködvitéz, Dori, Pilács, Szimathy Johanna és Omnitudor, Fecó naplójából pedig Doppler Tóni, Kis Üsti, Ivola és Kétix tata. Sőt, be kell vallanom, hogy a gonosz szereplőket is szeretem, íróként nagyon izgalmas belehelyezkedni egy-egy aljas figura bőrébe, és elképzelni, mit gondolhat, csinálhat Félszemű Morti, Jégcsap Hubert uraság, Ákum Vákuum vagy Miszlik Medárd.
.
.
2.) ... Jonathan Stroudról
A szerzőről
Jonathan Stroud
A 34 éves Jonathan Stroud az angliai Bedfordban született, és St. Albansban nevelkedett. York város egyetemén szerzett diplomát angol irodalomból. Ezt követően két, ismert gyerekkönyv kiadónál dolgozott, elsősorban ismeretterjesztő könyvek szerkesztőjeként. Első regénye- ugyancsak fantasy - 1999-ben jelent meg, amit két év múlva követett a második, ugyanebben a műfajban. A számára világsikert hozó A szamarkandi amulett, a Bartimaeus-trilógia első kötete, 2003-ban jelent meg angolul. Stroud ma már szabadúszó író. London egyik külvárosában él, feleségével és 2003 decemberében született első gyermekével.
Kedvenc dzsinnünk, Bartimaeus újra hódít – exkluzív interjú a szerzővel
Bartimaeus 1-3.
Minden idők talán legpimaszabb dzsinnje visszatér a magyar olvasókhoz is. Jonathan Stroud úgy döntött, kibővíti Bartimaeus-trilógiáját, és sorozatot csinál belőle. A népszerű mágusos, dzsinnes történet negyedik része, a Salamon király gyűrűje, szeptember 19-én jelenik meg hazánkban. Bartimaeus atyjával, Jonathan Strouddal készítettünk exkluzív interjút.



Bart története eleinte trilógia volt, végül mégis írt egy negyedik részt. Miért?
-Amikor befejeztem a trilógiát biztos voltam benne, hogy semmi többet nem tudnék mondani Bartról és az ő világáról. Ezért nekiálltam más történetekkel foglalkozni, teljesen más stílusú fantasy-vel, így született meg a Heroes of the Valley. Néhány évvel később azonban újra elkezdtem Bartimaeus hangját hallani a fejemben, majd lassan új ötletek is születtek. Nagy segítség volt számomra, hogy dzsinnünk a pályafutása terén hosszú múltra tekinthet vissza, így igazából régebbi korokba is el tudtam helyezni a történetét. Először úgy véltem csak egy kisregényt írok Bart és Salamon király találkozójából, végül egy nagyobb regény lett belőle.

Honnan jött az eredeti trilógia ötlete?
-Eredetileg egyetlen regényt terveztem, egy dzsinnről, akit egy tini mágus a rabszolgájává tesz. De amikor belelendültem az írásba, megszületett a körülöttük lévő világ, a politikai háttér, rájöttem, hogy túl sok anyagom van egy könyvhöz. Ekkor rövid időre felhagytam az írással és átstrukturáltam az egész sztorit úgy, hogy három kötetet megtöltsön. Mindegyik regény külön is megáll a lábán, de a három együtt ad teljes képet Nathaniel és Bartimaeus kapcsolatáról.

Mit szeret a leginkább Bartimaeusban?
-Az energiáját és a sokszínűségét. Mindazt, amit megmutat a cselekedeteiben – ahogy alakot vált, ahogy harcol, vagy ahogy éppen elmenekül, amikor túl nagy veszéllyel találkozik. De ugyanez a gazdagság megmutatkozik a beszédében és a nyelvi kifejező eszközeiben is, amelyeket például a lábjegyzetekben olvashatunk.
Hogyan építette fel a karakterét?
-Bartimaeus egyedülálló a hőseim között, rögtön kialakult a karaktere. Majdnem mint egy dzsinn: életre kelt a füstfelhőből. Már az első reggel, amikor nekiálltam az írásnak, megszületett a hangja, a hangszíne: rögtön rátaláltam a megfelelő tónusra. Egyszerre volt szellemes, szarkasztikus, durva, fölényes – és egy kicsit veszélyes is. A Szamarkandi Amulett első négy fejezetét két nap alatt készítettem el, és utána soha egy szót sem változtattam rajta. Később a történetét, a múltját tovább kerekítettem, de az alap természete az első két napon kialakult és olyan is maradt.


Mit gondol, mi lenne Bartimaeus véleménye önről?
-Ó, jó kérdés! Azt hiszem úgy vélné, túl feszült, unalmas és túlontúl óvatos vagyok. De vigyáznia kellene, hogy mit mond, hiszen nagyon kínos helyzetekbe tudnám
őt hozni a jövőben.
A lábjegyzetek olvasása közben többször az az érzésem volt, hogy ironikus formában a világunkról alkotott véleményét írja le. Rosszul érzem?
-Egyáltalán nem! Bartimaeus figurájában az a jó, hogy mivel kissé eltávolodott az emberi világtól, az ő szemén keresztül nyugodtan tehetek ironikus utalásokat a világunkra, az emberekre és a politikai dolgokra. Az ő „hangján” ezek a hozzászólások természetesnek tűnnek. Élvezem, hogy így lehet ezzel játszani, hogy egy-egy ilyen megjegyzést vicces formában meg lehet tenni. Arra azonban figyelnem kell, hogy ne ezek kapjanak központi szerepet, hanem a történet maradjon a középpontban.

Mi volt az eredeti célcsoportja, amikor elkezdte a történetet írni? Nálunk az ifjúsági könyvek kategóriájába sorolják a regényeket, ezzel szemben én 30 éves vagyok és Bartimaeus-függő, az édesapám 55 éves, hasonló szindrómával küzd, és beszéltem olyan 15 évessel is, aki ugyanígy érez…
-Azt hiszem ez egy tökéletes olvasói mix Bartnak! Lenyűgöz, hogy mennyire különböző típusú, korú személy szereti a történeteit. Amikor a Szamarkandi amuletten elkezdtem dolgozni, olyan olvasmányra vágytam, ami 12 évesen is érdekelt volna és 31 éves koromban is megfog. Ez a két énem az írás alatt végig élt bennem. A gyermeki lényem a mai napig aktív.

Melyik a kedvence a könyvek közül?
–Különböző okok miatt mindegyikre büszke vagyok, de mégis a harmadik részt, a Ptolemaiosz kapuját emelném ki közülük. Úgy vélem ebben sikerült nagyon jól ötvözni a humort a komoly történettel, mindemellett sikerült megjelentetni benne az az összes cselekmény vonalat, amelyet a trilógiában jelen van. Ennek a kötetnek a végével is nagyon elégedett vagyok.

Viszontláthatjuk majd Bartimaeust valamikor a mozivásznon is?
–Bízom benne! A Szamarkandi amulett megfilmesítési jogait már évekkel ezel
őtt megvették, jelenleg azonban csend van a projekt körül. Szerintem a történet remekül működne a moziban is, viszont az alakváltós jelenetek miatt biztos, hogy ennek egy nagy költségvetésű alkotásnak kell lennie. Azt hiszem ez lehet az oka annak, hogy jelenleg állnak a munkálatok.

Bartimaeus 4
Lesz ötödik rész?
- Amikor a Salamon gyűrűjével foglalkoztam kicsit ideges voltam, mert nem tudtam, hogy ami Barttal történik az egy másik történelmi korban is izgalmas lesz-e. De miután elkészült úgy éreztem, hogy a sztori működik, így azt mondhatom, igen, valószínűleg írok majd újabb Bartimaeus történetet, azonban a cselekmény ideje szintén nem a mai világban lesz. Ami biztos, hogy még egy kicsit el kell szakadnom tőle, pihennem kell, így biztos, hogy még nem most fogok foglalkozni vele.



A szamarkandi amulett sikere
- A kiadás jogát 32 országban adták el.
- Az Amerikai Könyvtárosok Szövetsége 2004-ben az általa legjobbnak tartott könyvek összesített listájára válogatta, a legjobb tíz, fiataloknak ajánlott fantasy- s egyben (műfajtól függetlenül) a nekik ajánlott tíz legjobb könyv közé választotta.

- A független (nem üzletláncokhoz tartozó) könyvesboltok a legjobb tíz gyerekkönyv közé sorolták.
- Elnyerte a Boston Globe és a Horn Book díját.
- A CCBC (Cooperative Childrens Book Center, University of Visconsin) az év legjobb gyerekkönyvei közé sorolta.
- A Washington-környéki könyvtárosokat, tanárokat, könyvkeresked
őket és gyerekkönyv kritikusokat tömörítő Capitol Choiches 2004 legjobb könyvei között ajánlja.


Kritikák
- Különös és újszerű, ahogyan Stroud a mágia formaságairól ír. Ezzel a szerző a varázslók világába vezető fantasyk egy egészen eredeti művét tette az asztalra.
(Bulletin of Center for Childrens Books)
- „Az elmúlt évek egyik legelevenebb és legeredetibb fantasyja - Egy új trilógia lendületes kezdete.” (Booklist)
- „Stroud magávalragadó történetet írt, egy remekül felépített fantasy-világban.” (The Horn Book)
- „A fantasy rajongók alig olvashatnak jobbat.” (Library Media Connection)
- „Kíváncsi vagyok, hogyan fokozhatja a fordulatosságot a második és a harmadik kötet.” (The New York Times Book Review)


 

Hírek

  • A nevezési határidő lejárt! Jó sokan leszünk! :)
    2012-04-30 20:37:24

    A nevezési határídő lejárt!

    Rumini: A csapatkiírást a második emeleti folyosón találjátok.

    Bartimaeus: Veletek személyesen beszélünk meg mindent!

    Kriszti, Alex, Bálint! Ne fejeltsétek el: május 10., 13:00!!!

  • Még a TAVASZI SZÜNET előtt várlak titeket!
    2012-03-17 23:52:53

    Még a TAVASZI SZÜNET előtt várlak titeket, hogy leadjátok jelentkezéseteket a vetélkedőre, mert szeretném a szünet után kitenni a csapatbeosztást a plakátok mellé! Gyertek! :)

    Bori néni

  • Csak személyesen tudtok jelentkezni!
    2012-02-19 22:42:48

    Csak személyesen tudtok nálam jelentkezni, az online jelentkezési lap megszűnt! Örömteli olvasást kívánok!

    Bori néni

  • Január 6-tól lehet jelentkezni a Rumini és Bartimaeus vetélkedőkre legfeljebb 4 fős csapatokban! Itt az idő!
    2012-01-04 10:19:53

    Január 6-tól lehet jelentkezni a Rumini  és Bartimaeus vetélkedőkre!

    Legfeljebb 4 fős csapatok nevezését várjuk! Aki szeretne egy óriásit bulizni, értékes ajándékokat nyerni, könyvjutalmat kapni... ÉS JÓ KÖNYVEKET OLVASNI, annak ott a helye a versenyen!

    Általában az 1. A osztályban találtok meg délutánonként, minél előbb jelentkeztek, annál többet tudok segíteni a felkészülésben!

    Bori néni

Asztali nézet